Başlığım
Başlığım
Haberler Kripto Para

Rusya’nın En Büyük Devlet Bankası Avrupada Kripto Para Borsası Açıyor

sberbank avrupada borsa

Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank 30 Ocak Salı günü yerel basında çıkan haberlere göre Sberbank’ın İsviçre şubesi Sberbank Switzerland AG’de kripto para borsası açmayı planlıyor.

Bankanın Küresel Pazarlar Şefi Andrey Shemetov RBC’ye verdiği röportajda Rusya bankasının döviz pozisyonu için İsviçre’yi seçtiğini söyledi.Bunun sebeplerinden biri ise Rus yetkililerinin kripto para ile döviz işlemlerine izin verilmemesi.

Shemetov “Müşterilerin menfaatlerine hizmet etmek istiyoruz bu yüzden her türlü ürün ve hizmete stratejik erişimin olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

RBC’nin haberine göre, Sberbank şuanda ticaret altyapısını geliştiriyor ancak Shemetov döviz işlemlerinin ne zaman başlayacağını belirtmedi.

Sberbank, yatırımcıların kripto paralarla bireysel al-sat yapmasını değil kurumsal düzeyde çalışmak istiyor.Shemetov kripto paraların  dalgalanmaları nedeniyle yüksek risk taşıdığını kripto para alışverişinin yalnızca tüzel kişiler için mevcut olacağını açıkladı.

Bu ayın başlarında Herman Gref,  Kripto paraların herhangi bir koşul nedeniyle yasaklanmaması gerektiğini açıklamıştı.

25 Ocak’ta Rus yetkililer kripto para birimleri, ICO’lar, madencilik ve ticaret için Regulator’ler tarafından tanımlayan ve oluşturan Dijital Varlıklar Yönetmeliğini tamamladılar.

Tasarıdaki son gelişmelere göre  Maliye Bakanlığı şeffaflık sayesinde dolandırıcılık riskini azaltacağı ve hükümetin vergi gelirini artıracağı için kripto para ticaretini yasal olarak kabul etmeyi hedefliyor.

Kaynak:Cointelegraph

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir