Başlığım
Başlığım
Bitcoin blockchain

Kripto Paraların Geleceği Ne Olacak?

kripto para geleceği

Kripto para pazarında son haftalarda çok fazla dolandırıcılık,hırsızlık ve fiyat manipülasyonları haberleri gördük. Kripto para birimlerini hayal olarak görenler %20.000 değer kazanımları sonrası yine kripto paraların balon olduğunu iddia eden kişilerle ne yazıkki aynı.

Bitcoin,ripple,ethereum ve diğer kripto para birimlerini büyük riskler alarak kredi kartıyla yatırım yapıp alanların en ufak dalgalanmada yaşadıkları kayıplardan müstesna kripto para birimleri bugüne kadar hep kazandırmıştır.

Devletlerin kripto paralar üzerinde baskı kurmaya başlamasının ardından kripto paralar karadenizin hırçın dalgaları gibi dalgalanmaya ve değer kayıpları yaşamaya başladı. Buna rağmen sahip oldukları değeri stabil tutmaya çalışan kripto paralar yavaş yavaş toparlanma evresine giriyor.

Dolar üzerinden örnek vermemiz gerekirse, halk için bir kağıt parçasından farklı olmayan kağıt para Amerika Merkez Bankası ve Federal Rezervler arasında gözetim altına alınacak kadar devlet için değerlidir. Amerika Merkez Bankasının arkasında ise Abd adalet bakanlığı ve diğer kolluk kuvvetleri bulunmaktadır. Bunun yegane nedeni doları diğer para birimleri karşısında büyük dalgalanmalardan koruma ve küresel ekonomiyi kontrol edecek gücü barındırma istekleridir.

Kısacası evinizin bodrumunda kripto para üretebilirsiniz. Devletler bu noktada yaptığınıza kesinlikle karışmaz. Ancak siz bir kripto para üretir bunu piyasaya sürer ve alıcı bulursanız sonucunda diğer para birimleriyle rekabet etmeye ve bununla beraber onlarla etkileşimde bulunarak pozitif-negatif yönlü dalgalanmalara sebep olacaksınız. Bazı devletler kripto paraları mevduat yani mal olarak göstererek baştan kendi para birimlerine rakip yaratmamayı tercih etmekteler. Bunun diğer nedeni ise devletlerin her maldan vergi almaları ve kripto paralardan vergi alma istekleri.

Devletler kısa zamanda kendi kripto para birimlerini üreterek Blockchain’den uzak kalınılamayacağının en büyük adımını atacaklar. Zira birçok devletin hali hazırda kendi coinlerini üretmeye çalıştıklarını biliyoruz.

Kripto para yatırımcıları bu noktada fiyat manipülasyonlarını ve blockchain ihtiyaçlarını devletlerin düzenlemesini beklemekteler. İşte paradoks burada başlıyor. Kuruluş amacı tam bağımsız olan sistemin devlete, devletin ise blockchaine ihtiyacı olması durumu…

Blockchain dünyasında bu noktada atı alan çoktan üsküdarı geçti. %10.000’den daha fazla yükselebilen kripto para birimleri için ancak spekülasyon yapılabilir. Bitcoin,ripple,ethereum gibi büyük kripto para birimleri blockchain dünyasında kendilerini kanıtlamış olarak devlet destekli paralarla mücadele etmeyi dört gözle bekleyeceklerdir.

Blockchain ve devletler arası diyalog karşılıklı yarar noktasında ilerledikçe, kripto para birimlerinin geleceğinin karanlık olduğunu düşünmek fazla kötümser olur.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar – Sokrates

Türkiye’de bitcoin,ripple,ethereum,stellar alabileceğiniz platform: www.koinmarketi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir