Başlığım
Başlığım
Haberler Kripto Para

Kripto Para Virüsü 500 Bin Bilgisayara Yayıldı

Monero-madenciliği

Kullanıcıların bilgisayarları üzerinden Kripto para madenciliği yapan  zararlı yazılım Smominru, NSA kullanan 526.000’den fazla bilgisayara bulaştı.

Siber güvenlik şirketi Proofpoin’te çalışan yazılım güvenlik araştırmacılarından biri, Ismo olarak da bilinen Monero madenciliği yapan kötü amaçlı yazılımları yaymak için EternalBlue’yu istismar eden Smominru adlı yeni bir global botnet tespit etti.

The Hacker News’e göre, EternalBlue istismarı 2017 yılındaki WannaCry fidye yazılımını üretenlerle aynı kişi.

Proofpoint, Smominru botnetinin Mayıs 2017’den beri bilgisayarlara bulaştığını ve günde 24 Monero’luk madencilik yaptığını bildirdi.Bugüne kadar bot yaklaşık 8.900 Monero’yu yani diğer bir değişle 2.1 milyon dolarlık kripto para üretmeyi başarmış.Araştırmacılar, Smominru’ya bulaşmış bilgisayarların en çok bulunduğu ülkelerin Rusya, Hindistan ve Tayvan olduğunu söyledi.

Proofpoint’e göre, siber suçlular Windows’un savunmasız sürümlerini hedefliyor ve ayrıca EsteemAuit isimli NSA protokolü kullanıyor.

Thehackernews.com’a göre, uzmanlar Smominru’nun kumanda ve kontrol altyapısının bulunduğu DDoS koruma servisini, SharkTech’e de bildirdiler ancak bir cevap alamadılar.

Cointelegraph 28 Ocak raporunda olduğu gibi hackerların başkalarının bilgisayarları üzerinden kripto para madenciliği yapması Youtube da dahil olmak üzere bir çok platforma yayıldı.

Kaynak:Cointelegraph

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir