Pazartesi, 19 Mart 2018
Başlığım
Başlığım
Haberler Kripto Para

Kripto Para Madenciliği Youtube’a Sıçradı

youtube bitcoin

Ars Technica sitesinin 26 Ocak Cuma günü yayınladığı raporunda Youtube’da bir “cryptojacking” vakası tespit edildi. Rapora göre, anonim bilgisayar korsanları ziyaretçilerin CPU’sunı tüketen zararlı yazılımı Youtube’ da reklam olarak yayınlamayı başardı.

Kullanıcılar bu hafta sosyal medyada kendilerine ait virüsten koruma programlarının, Youtube tarafından  gösterilen reklamlarda kripto para madenciliği virüsü tespit ettiğini Google’a bildirdi.

Siber güvenlik şirketi Trend Micro’nun raporuna göre, saldırganlar zararlı yazılımlarını Google DoubleClick reklam platformu üzerinden Youtube’a yerleştirmeyi başarmışlar.Reklamlar daha çok Japonya, Fransa , Tayvan, İtalya ve İspanya’daki kullanıcıları hedef aldı.

Kullanıcıların şikayetleri üzerine Youtube’un sahibi olan Google, durumun birkaç saat içinde çözüldüğünü açıkladı.Şirketten bir e-postaya göre “Reklamlar iki saatten daha kısa sürede engellendi ve saldırganların yazılımları platformlarımızdan kaldırıldı” dedi.

Bu ayın başlarında, yazılım güvenlik firması Chech Point dünya çapındaki işletmelerin %55’inin kripto para madenciliği saldırılarından etkilendiğini belirten bir rapor yayınladı.

Cryptojacking Nedir?

Cryptojacking bilgisayar korsanları tarafından yazılan kullanıcıların CPU’sunu tüketerek kripto para madenciliği yapan bir saldırı türüdür.Korsanlar bu yöntemle enerji ve sistem masrafı harcamadan kripto para kazanır.

Kaynak:Cointelegraph

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir