Başlığım
Başlığım
blockchain Haberler

Huawei Blockchain Tabanlı Sistem Patenti Açıkladı

Huawei Blockchain Tabanlı Sistem Patenti Açıkladı

Telekomünikasyon ve ağ devi olan Huawei tarafından açılan Blockchain tabanlı bir patent başvurusu, 6 Mart Salı günü Çin Devlet Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından yayınlandı.

Shenzhen merkezli Huawei, ilk patent başvurusunu 15 Ağustos 2016 tarihinde yayınladı. Belgede, eşler arası (P2P) ağdaki dijital içerik fikrinin mülkiyet haklarının korunması için Blockchain tabanlı bir doğrulama sistemi açıklanmakta.

Huawei tarafından açıklandığı gibi Blockchain ağı, dosyaya göre bir telif hakkı sahibinin kimliği ve dijital içeriğe erişim noktası gibi tüm doğrulama verilerini kalıcı olarak kaydediyor.

Bir kullanıcı P2P ağında bir indirme isteği gönderdiğinde doğrulama sistemi, içeriğe erişim vermeden önce kendi özel anahtarını veya lisansını tanımlayacak ve karşılaştıracaktır.Uygulama, doğrulama verileri tamamen eşleşiyorsa indirme izinlerinin Blockchain tabanlı platform tarafından serbest bırakılacağını vurguluyor.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında tüm yerli kripto para ticaretini yasaklayan Çin hükümetine rağmen ve 2018 yılının Şubat ayı başlarında yabancı kripto para değişimi ve İlk Para Teklifleri (ICO) ile ilgili yasaklamalara son veren Blockchain tabanlı teknoloji hala ülkede yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Kaynak:Cointelegraph

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir