Pazartesi, 19 Mart 2018
Başlığım
Başlığım
Haberler Kripto Para

Güney Kore Bitcoin’i Yasaklamayacak

Güney Kore Bitcoin'i Yasaklamayacak

Güney Kore Hükümeti kripto paralar hakkındaki 14 Şubat Çarşamba günü yaptığı açıklamada “yasa dışı eylemleri ve ya belirsizlikleri önlemeyi” amaçladığını söyledi.Çeşitli medya organlarından alıntılanan haberlere göre politika görevini yürüten Hong Nam-ki, gizli para ticareti konusunda kesin bir yasağa karşı yapılan oylamaya yanıt olarak bir açıklama yaptı.

Güney Kore başkanlık ofisini sitesinde yayınlanan dilekçe bugüne kadar 200.000’den fazla kişi tarafından imzalandı.Hükümet 30 gün içinde 200.000’den fazla imza toplanan her dilekçeye cevap vermekle yükümlü.

Hong, “Hükümetin temel kuralları gereği korsan ticaret konusunda yasadışı olan eylemleri ve belirsizliği önlemeli.Fakat hükümet kripto para birimlerini yöneten kurumları düzenlemek için kripto para ticaretini tamamen yasaklamak yerine yeni düzenlemeler getirilmesi konusu oldukça fazla ve hükümet bu fikir ayrılıklarıyla bölünmüş durumda” dedi.

Adalet Bakanı Park Sang-ki’nin, kripto para alışverişi ve ticaretini yasaklayan yasaların yürürlüğe girmesini önerdikten sonra halkın tepkisinin boyutu, hükümetin bu konunun bir açıklığa kavuşturmak zorunda bıraktığını söyledi.

Kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetimiz yok

Maliye bakanı Kim Dong-yeon, 31 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “kripto paraları  yasaklamak veya bastırmak için hiçbir niyetimiz yok” demişti.

Bugün hükümetin “birçok görüş” ü vurgulayan açıklamasında, son kararın ülkede henüz gerçekleşmediği açıkça görülüyor.

Kaynak:Cointelegraph

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir