Çarşamba, 21 Mart 2018
Başlığım
Başlığım
Bitcoin Haberler

Endonezya Merkez Bankası Bitcoin Konusunda Uyardı

Endonezya Merkez Bankası, topluma zarar verme riski ve finansal sistemin istikrarı için potansiyel bir tehlike olarak gördüğünü açıkladığı kripto paralar ve bitcoin konusunda yeni bir uyarı yayınladı.

Bank Endonezya (BI) yetkilileri daha önce, kripto para birimlerinin yasal bir döviz aracı olarak tanınmadığını ayrıca Endonezya’da ödeme aracı olarak kullanılamayacağını söylemişlerdi.

BI sözcüsü Agusman, düzenlediği toplantıda, “Kripto paralar belirli bir merkez tarafından kontrol edilemediği için spekülasyona açık.” açıklaması yaptı.

Kripto paraların kara para aklama, terörizm finansmanında kullanılabileceğini ayrıca finansal sistem istikrarı üzerinde sarsıcı etkiler doğurabileceğini belirten yetkililer bu açıklamaların panik oluşturabileceği ile alakalı sorulara ” Satın alırken bize danışmadılar” diye yanıt verdiler.

Endonezyalı yetkililer uyarılarını artırarak, kripto para kullanımını yasaklayan bir yönetmelikle, kripto para düzenlenmesi ihtiyacı üzerinde araştırma yaptıklarını belirttiler.

Endonezya’da online satış yapan e ticaret siteleri dahil olmak üzere bir çok web sitesi hali hazırda Bitcoin ile ödemeyi kabul ettiklerini bildirmekteler.

Kaynak :Asia One

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir