Başlığım
Başlığım
Bitcoin Genel

Altın Konseyi: Bitcoin Hiç Bir Zaman Altın Olamaz

Tarihin en büyük değer kazanımlarından birini gerçekleştirerek adından söz ettiren Bitcoin çoğu kişi tarafından “Dijital Altın” olarak adlandırılıyor.Bu düşünce 2017 yılının son aylarında Bitcoinin rüya yükselişinden kaynaklanıyor olsa gerek.

Bitcoinin avantajlarından sadece iki tanesi yüksek işlem maliyetlerinin ve transfer gecikmelerinin önüne geçilebilmesi.Diğer kripto paraların değer değişimi Bitcoinin dalgalanmalarına göre şekillendiği için bitcoini kripto paraların altını olarak tanımlayabiliriz.

İşte bu noktada kendine geleneksel bir tanımlama arayan bitcoinin ”Altın” ismiyle tanımlandırılması Dünya Altın Konseyini rahatsız etti. Önce Asya sonra Dolar şimdi ise Altın. Bitcoin ringde karşısına çıkacak bir rakip bulamıyor.

Ünlü Amerikalı yayıncı Max Keizer, Bitcoinin yakın zamanda 100.000 dolar olacağı görüşünde. Şu anda 1 bitcoin 10.500 dolar seviyesinde.

Bununla beraber Dünya Altın Konseyi kripto paraları kesinlikle altın türevi olarak kabul etmiyor. Altın yıl içerisinde %13 lük değer kazansada bu oran bitcoinin kazanç grafiğinin yanında sadece bir avuntu.

DAK(Dünya Altın Konseyi) altının gün geçtikçe daha yüksek bir likiditeye sahip olduğu gerçeğine inanmakta.Altının günlük ticaret işlem hacmi 250 milyara dolara yakın iken Bitcoin ise ortalama 8.5 milyar dolar civarında.

DAK’ın aktardığı gibi Bitcoin’in toplam üretim arzı 21 milyon adet. Yani 21 milyon bitcoin üretildikten sonra bir daha bitcoin üretilmeyecek. Üretim ve arz ilişkisine bağlı olarak bitcoinin değer kazanması ise kaçınılmaz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir