Başlığım
Başlığım
blockchain

Blockchain Netflix Ve Diğer Yayıncıları Bitirebilir

blockchain netflix

Dünyanın dört bir yanındaki eşler arası bilgisayarların düğümleri tarafından desteklenen Blockchain teknolojisi yükselişte. Blockchainin yerleşik ve merkezi olmayan eğlence uygulamalarını kısacası Netflix gibi firmaların sonunu getirebileceğini düşünebilir miyiz?

Video prodüksiyon stüdyolarında son zamanlarda çok fazla problem yaşandı. Youtube, Twitch gibi web siteleri, kullanıcıların oluşturduğu videolar için kendi ağlarını oluşturarak kitlesel bir pazar yarattılar. Bu büyük web sitelerinin yükselişiyle en kaliteli eğlenceli içerikleri hala büyük ölçüde merkezi bir ağdan yayınlanıyor.

Siteler içeriği finanse ediyor ve içerik dağıtımını kendi belirledikleri alanlardan yapıyor.

Blockchain, eğlence endüstrisini tamamen bozma gücüne sahip zira içerik dağıtımı için merkezi olmayan bir model ortaya koymaktadır. Blockchainde dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarlar merkezi sunucudan değil kendi şahsi bilgisayarlarından merkezi ağı oluştururlar.

Bugün Netflix hala merkezi izleme ve dağıtma fikrine güveniyor. Kendi içerikçilerinden bu işlem için bir kaç şifre almaları yeterli daha sonra ise bu içeriği kendi belirledikleri sunuculara koyarlar ve içerik dağıtım ağını kullanarak istedikleri anda yayını dağıtırlar.

Merkezi olmayan bir dünyada, hangi içeriğin nasıl dağıtılacağı ve kime ulaşacağı konusunda tek bir web sitesi veya otorite kararı belirleyemez. Hiçbir web sitesi hiç bir içeriği engelleyemez

Blockchain günümüz koşullarında küresel içerik dağıtıcılarını alt edemeyecek olsada yakın gelecekte merkezi ağların tahtını sarsacak tüm girişimleri deniyor.

Kaynak: VentureBeat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir