Başlığım
Başlığım
Haberler Kripto Para

Binlerce Android Cihaz Tehlikede

Binlerce Android Cihaz Tehlikede

Çinli Siber güvenlik şirketi 360Netlab 6 Şubat günü yayınladığı raporunda Android işletim sistemli cihazları tehdit eden  yeni bir kripto para virüsü tespit etti.

360Netlab raporlarında zararlı yazılımın akıllı telofonlar, tabletler ve televizyonlar da dahil olmak üzere her türlü Android cihazı etkileyebileceği belirtildi.Kötü amaçlı yazılım, Monero(XMR) isimli kripto parayı üretmek için kullanıyor.

360Netlab’ın açıklamasına göre kripto para virüsü 5 Şubat’dan beri ilk olarak Çin ve Güney Kore’de olmak üzere yaklaşık 7000 Android cihaza sızarak aktif bir şekilde çalışıyor.Araştırmacılar her 12 saatte bir virüse yakalanan cihazın iki katına çıktığını vurguluyor.

Kötü amaçlı yazılım genel olarak kapalı olan 5555 numaralı porttan herkese açık Android köprüsü kullanarak yayılıyor.Araştırmanın şuandaki aşamasında güvenlik uzmanları bu portun ne zaman ve nasıl açıldığı konusunda hiçbir fikirlerinin olmadığı iddia ediyorlar.

Kısa süre önce bilgisayarları etkisi altına alan Coinhive kötü amaçlı yazılım Mayıs 2017’den bu yana 9.000 Monero üretmişti.

Kaynak:Cointelegraph

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir