Başlığım
Başlığım
Haberler Kripto Para

Bilim Adamları Madencilik Yaparken Yakalandı

Bilim Adamları Madencilik Yaparken Yakalandı

Rus güvenlik görevliler, gizli bir şekilde Rusya’ya ait bir nükleer tesiste kripto para madenciliği yaptığı  iddia edilen bilim adamlarını tutukladı.

Medyada çıkan haberlere göre, şüpheliler Rusya’nın en güçlü bilgisayarlarından birini kullanarak Bitcoin madenciliği yapmaya çalıştılar.

Merkezi basın hizmetleri açıklamasında, “Madencilik de dahil olmak üzere özel amaçlı bilgisayarları kullanmak izinsiz bir denemedir.” dedi.

Mash gazetesinin açıklamasına göre, süper bilgisayarlar internete bağlanmamalıydı.Bilim adamları bunu yapmaya teşebbüs edince, nükleer merkezin güvenlik departmanı uyarıldı.Bilim adamları Rus güvenlik Servisi’ne teslim edildi.

Basın servisinden yapılan açıklamada, Interfax haber ajansına ” bildiğimiz kadarıyla, ceza davası açıldı” dedi.

sarov

Rusya’nın batısındaki Sarov’daki Federal Nükleer Merkezi kısıtlı bir alandır.Çok gizli bir şehir olan Sarov, Sovyet haritalarında bile gösterilmiyor ve Rusların ziyaret etmesi için hala özel izinler gerekli.

 

Bitcoin gibi kripto para birimleri teknolojisi gereği merkezi bilgisayar sunucularına güvenmiyor.İşlemleri gerçekleştirebilmek için madencilik adı verilen bir dizi  bilgisayar işlem gücüne ve yüksek derecede elektiriğe ihtiyaç duyuyor.

Kaynak:BBC

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir