Başlığım
Başlığım
blockchain Genel Kripto Para

AirDrop Nedir? AirDrop Ne İşe Yarar?

air drop

Airdrop Nedir?

Bir  grubun kendi para birimlerini çıkarmaları ve kayıt olman karşılığında sana bu para birimlerinden pay göndermeleridir. Biz bunlara Token* diyoruz. Token, kelime anlamı üzerinden yola çıkarak da anlaşılabileceği gibi, size bir kaynağa erişim izni sağlayan bir bilet veya jeton gibi düşünülebilir. Bu kaynak bir web servisi, web sitesi veya başka bir hizmet olabilir.

Coin ile Token arasındaki temel fark ise Bitcoin ve diğer altcoinler, bağımsız harcanabilir “coin” üretirken, ethereum gibi platformlar kontrollü yönetilen  “token” üretirler. Coinler güvenli ve şeffaf bir şekilde ve platform bağımsız el değiştirirler. Tokenlar ise bir platformda belli bir amaç için üretilir ve dağıtılırlar.

Peki, neden böyle bir hizmet sunuluyor?

ICO kavramı kripto paralar ile yaygınlaşmış yeni nesil bir fonlama yöntemidir. Girişimler projelerini fon sağlamak için kripto para ile yatırım topluyorlar. Kripto paranın bir merkezi denetimi olmadığı için yatırım yapmak oldukça kolay. Örneğin istediğiniz kadar ETH’yi ilgili ICO’nun cüzdanına gönderiyorsunuz, kimlik bilgilerinizi sisteme yükleyince siz de artık yatırımcı oluyorsunuz. İşte bu avantajlar sayesinde ICO’lara yapılan yatırımlar diğer fonlama tutarlarını yakalamış durumda. Yapılan yatırımların artması kripto paralara olan arzı da etkiliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir